• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
  • default color
  • color1 color
  • color2 color
  • color3 color

HÄMÄHÄKKIN ELÄMÄN VERKKO
KUINKA ANANSI SAI TARINANSA JA TARINOIDEN HERRUUDEN PDF Tulosta Sähköposti
Kirjoittanut ANNI-KAISA   
25.03.2010 20:59

africa

HUOM!!!

JOS SIVU EI AVAUDU KOKONAAN, PAINA UUDESTAAN LIPPUKUVAKETTA.

TÄLLÖIN SIVU AVAUTUU UUDESTAAN KOKONAISUUDESSAAN JA VOIT VALITA SEURAAVAN /

EDELLISEN SIVUN LUKEAKSESI KAIKEN.

 

 

 

 

 

 

 

 

GHANA-AFRICA MULTICULTURAL PEACE-KEEPERS IN KNOWLEDGE ASSOCIATION/

GHANA-AFRIKAN MONIKULTTUURISET RAUHANTURVAAJAT SEURA

MOTTO: KNOWLEDGE IS POWER!!!!

TIETO ON VOIMAA!!!

 

YHDISTYKSEN MUISTIO

OLEMME JÄRJESTÄYTYNYT MONIKULTTUURINEN SEURA JA TARJOAMME KOULUILLE JA PÄIVÄKODEILLE ERILAISIA TIETOPAKETTEJA JA TYÖPAJOJA TARKEMPAA TIETOA LÖYDÄT PIAN ILMESTYVILTÄ WEB-SIVUILTAMME.

ASUMME HELSINGISSÄ JA OLEMME ALOITTANEET PROJEKTIMME JO HELSINGISSÄ, MUTTA SE ON TARKOITETTU KOKO SUOMEEN JA EUROOPPAAN.

ANNI-KAISA TOIMII YHDISTYKSESSÄMME KIELENKÄÄNTÄJÄNÄ (suomi-englanti) JA KOORDINAATTORINA. HÄN OPISKELEE HELSINGIN YLIOPISTOSSA KASVATUSTIETEITÄ PÄÄAINEENA VARHAISKASVATUS.

 

STEPHEN OSEI  ON SEURAMME JOHTAJA JA HÄN VASTAA SEKÄ KOKO OHJELMASTAMME ETTÄ LUENNOISTA.

KWADWO OWUSU VASTAA RUOAN VALMISTUKSESTA (erikoistunut perinneruokiin, opiskellut ja valmistunut kokiksi Helsingissä).

DR. BAFFUOR AWUAH, HELSINGIN YLIOPISTO / VIIKKI, ON TARKISTANUT JA OHJANNUT TIETOPAKETTIEN TEOSSA SEKÄ AVUSTANUT TUTKIMUKSISSA

 

 

Yhdistyksessämme on myös muita jäseniä, jotka auttavat rummutuksessa, perinteisessä tanssimisessa yms. Koulun tilaama ohjelmisto määrittää ryhmän kokoonpanon.
 

 

  • MIELENKIINTOISTA!!!

1. TIEDÄTKÖ TODELLA TUMMAIHOISTEN HISTORIAN? OLET NÄHNYT SYNTYPERÄLTÄÄN TUMMAIHOISIA AMERIKAN JA EUROOPAN KANSALAISIA, MUTTA MIKÄ ON TOTUUS HEIDÄN HISTORIASTAAN?

 

2. OLET NÄHNYT HÄMÄHÄKIN ”ANANSI” JA SEN VERKON MUTTA TIESITKÖ, ETTÄ HÄMÄHÄKKI ”ANANSI” SADUT OVAT JOHTOTARINOITA AFRIKASSA JA MONISSA MUISSA OSISSA MAAILMAA? TIEDÄTKÖ MIKÄ YHTEYS ON HÄMÄHÄKIN ”ANANSI” VERKOLLA JA INTERNETIN VERKKOSIVUILLA? TARINOISSA HÄMÄHÄKKI ”ANANSI” ILMESTYY IHMISINÄ JA ELÄIMINÄ

 

 

  • TARJOAMME ERILAISIA TIETOPAKETTEJA ALAKOULUN, YLÄKOULUN JA LUKION OPPILAILLE SEKÄ TYÖPAJOJA PÄIVÄKODEILLE (lasten satuja, rummutusta, tanssia ja leikkejä l. osallistava toiminta ).

  • TARJOAMME NÄITÄ TIETOPAKETTEJA LUODAKSEMME YHTENÄISYYTTÄ IHMISTEN JA KANSAKUNTIEN VÄLILLE, KOULUTTAAKSEMME OPPILAITA MENNEISTÄ TAPAHTUMISTA JA LEVITTÄÄ TIETOA AFRIKAN KULTTUUREISTA.

 

       TIETOPAKETIT SISÄLTÄVÄT 

       I.PAKETTI:

      a) ORJAKAUPAN AFRIKAN HISTORIAN, JOKA ALKOI

KULTARANNIKOLTA (nykyinen Ghana ”The shinning Star of Africa” ja ensimmäinen itsenäinen maa Saharan eteläpuolisessa Afrikassa)

b) ASHANTIEN HISTORIAN (Ghanan pääheimo, jolla on vaikutusvaltainen osa niin Afrikan, orjakaupan kuin Euroopan historiassa)

c) EUROOPAN SIIRTOMAAHERRUUS AFRIKASSA

d) EUROOPPALAISTEN AVUSTUS AFRIKALLE, AFRIKAN JOHTAJIEN HUONO HALLINTO & YHTENÄISYYS

SIIRTOMAA-AJOISTA NYKYPÄIVÄÄN

TAI

e) VOIT VALITA KAIKISTA EDELLISISTÄ KOOSTUVAN

TIIVISTELMÄN

II. PAKETTI:

SAMA KUIN PAKETTI I. +

AFRIKKALAISEN RUOAN VALMISTUSTA (Ghana) OIKEAN GHANALAISEN KOKIN JOHDOLLA

III. PAKETTI:

a) TEKSTIILIN (Kente- vaatteet) HISTORIA

b) AFRIKKALAISEN TANSSIN OPETUSTA (Ghana)

PÄIVÄKOTIEN TYÖPAJA SISÄLTÄÄ (myös koululaisille)

IV. TYÖPAJA:

a) ”ANANSISEM”- TARINOITA, JOTKA OPETTAVAT LAPSILLE

MM. ROHKEUTTA JA OLEMAAN REHELLINEN (osallistava ja jännittävä kerronta)

b) ”ANANSESEM”- TARINOITA + AFRIKKALAISEN RUOAN MAISTELUA


            TARINA KWAKU ANANSISTA

                           -HÄMÄHÄKISTÄ, JOKA SYNTYI KESKIVIIKKONA –

                     GHANALAISTEN AKAAN-HEIMOJEN “ANANSISEM” !!!

JOHDANTO KWAKU ANANSIN TARINOIHIN:

Anansisem alkaa aina sanoilla ”Anansisem asi so…”, joka tarkoittaa ”Näin menee Anansin tarina…”.

Alkusanojen jälkeen kuuntelijat, yleensä lapset, vastaavat ”Yesesa soa wo”, joka tarkoittaa ”me painamme sen mieleemme”.

Sitten kertoja aloittaa uudelleen ”Olipa kerran…” ja kuuntelijat vastaavat ”kerran kerran!!!”

Kertoja kertoo ensin koko tarinan alusta loppuun. Sen jälkeen hän kertoo tarinan uudelleen, mutta tekee kerronnasta elävän käyttäen liikettä, tanssia, rummutusta, laulamista ja monia muita kuuntelijoita osallistavia metodeja. Näin tarina puetaan draaman, lapsia ja aikuisia innostavaan, muotoon.

Ghanalaiset, erityisesti Akaan heimot käyttävät viikonpäivien nimiä etuniminä:

 

Viikonpäivä              Akaan / Twi              naiset                 miehet

Maanantai                  Edwoa-da                   Adwoa                Kwadwo

Tiistai                         Ebena-da                   Abenaa               Kwabena

Keskiviikko                Wukua-da                  Akua                    Kwaku*

Torstai                       Yawoa-da                   Yaa                      Yaw

Perjantai                   Efia-da                        Afia                      Kofi

Lauantai                    Memene-da               Ama                     Kwame

Sunnuntai                  Kwasia-da                 Akosua                 Akwasi

 

* KWAKU – KESKIVIIKKONA SYNTYNEET – ANANSI HÄMÄHÄKIN ETUNIMI

Kwaku Anansin tarinat ovat mielenkiintoisia ghanalaisia lasten ja nuorten tarinoita, jotka opettavat draaman avulla hyviä tapoja:            globe

a) lasten välinen yhtenäisyys ja harmonia

b) osallistava kerronta antaa lapsille iloa, kun he saavat leikkiä mukana!!!

c) johdattaa tekemään hyviä valintoja lapsuudesta aikuisikään: tarinoissa Anansi-hämähäkki (ja kaikki, jotka toimivat kuten Anansi) yrittää käyttää hyväksi viisauttaan negatiivisella tavalla saavuttaakseen omia intressejään / tarkoitusperiään Hän kuitenkin joutuu aina lopulta itse omien tyhmyyksiensä ja kieroilujensa uhriksi.

d) neuvoo lapsia valitsemaan hyvät teot huonojen sijaan, jotta heistä tulisi hyviä kansalaisia ja kasvattaa lapsia rehellisyyteen tulevaisuudessa. ( ks. c )

e) auttaa lapsia ymmärtämään olentojen välisten suhteiden syitä, esimerkiksi: haukan ja kanan välinen vihamielisyys. Anansi-tarina kertoo, miksi haukka lentää taivaalla etsiäkseen ja napatakseen kanan.

f) opettaa lapsille laajasti luonnosta ja miten luonnon materiaaleja voi käyttää hyväksi käsitöitä varten esim. paikallisten / perinteisten rumpujen tekeminen.

KUKA OIKEASTAAN ON ANANSI-HÄMÄHÄKKI ,

MISTÄ HÄN ON KOTOISIN                                                                       

MITEN HÄN SAI VIISAUTENSA  

(mutta käyttää viisauttaan väärin huijatakseen toisia olentoja)

JA MITEN HÄNESTÄ TULI TARINOIDEN ISÄ?

 


Anansi- hämähäkin juuret ovat ghanalaisessa Ashanti- heimossa Länsi-Afrikassa. Anansi on levittänyt viisautensa ja tarinansa ympäri maailman niin, että ihmiset ovat riippuvaisia tämän olennon kehittämästä upeasta luomuksesta, sen verkosta!!!

Anansin isä on ”Nyame” / taivaiden Jumala ja Anansin äiti on ”Asase Yaa” / torstain Maa. Anansi elää kaikkialla maailmassa, hänellä ei ole kotia. Hän syntyi keskiviikkona aikana, jolloin eläimet puhuivat ihmisille. Anansin itsepäinen luonne ja itsepäiset teot aiheuttivat sen, että hänen isänsä ”Nana Nyame” lähetti Anansin maahan. Anansi sai mukaansa vain viisautensa.

Anansi hämähäkillä on vaimo nimeltään Aso. Heillä on neljä lasta:

1) Tikelenkele – suuren suuri pää pienessä vartalossa

2) Yaa Konhwea – kaikista pienin torstain ihminen

3) Afuru dotwe dotwe – suurivatsaisin

4) Ntekuma – nuorimmaisin, aina isänsä petoksia vastaan

Kwaku Anansin suurin vihollinen on “Agya Osebo”, isä Tiikeri (jotkut käyttävät leopardia tiikerin sijaan).

KUINKA ANANSI SAI TARINANSA JA TARINOIDEN HERRUUDEN

Kauan, kauan sitten maan päällä ei ollut yhtään tarinaa, sillä kaikki tarinat olivat Nyamella, hämähäkin isällä.

Kerran Anansi sanoi Nyamelle: ”Nyt minä elän täällä maan päällä eikä täällä ole yhtään tarinaa kerrottavana, joilla viihdyttää toisiamme. Voisitko isä antaa minulle muutamia tarinoita kerrottavaksi?” Mutta Nyame sanoi: ”Ennen kuin minä annan sinulle tarinoita, sinun pitää tuoda minulle jotain”.

Pienen hämähäkin, joka oli nyt ihmisen muodossa kuusine jalkoineen ja käsineen, tuli antaa Nyamelle elävinä ”Osebo” Tiikeri, ”Wowo Onini” herra Pyton-käärme, ”Mmoboro Abusua” mehiläisperhe sekä ”Mmotia” kääpiö. Näitä villejä otuksia oli hyvin vaikea päästä lähelle, mutta Anansi kaikessa viisaudessaan käytti hyväkseen oveluutta, viekkautta ja luovuutta. Niinpä Kweku Anansi istuutui ja teki ensimmäisen suunnitelman napatakseen Wowo Oninin.

                                                                wowo

Anansi asettautui Wowo Onini- herra Pytonin taakse ja huusi tälle: ”Vaimoni Aso yritti viedä sinun kunniasi luomakunnan pisimpänä ja antaa sen palmupuulle, mutta minun mielestäni sinä pidät edelleen ensimmäistä paikkaa luomakunnassa kaikkein pisimpänä. Joten hyvä Wowo Onini, olisitteko niin kiltti ja todistaisitte minulle pituutenne tällä palmupuulla, että kunnioitukseni teitä kohtaan säilyisi ja kasvaisi vieläkin isommaksi?” Ghanalaisissa palmuissa on kuitenkin runsaasti piikkejä rungon ympärillä, jotka uppoavat kiinni jokaisen olennon nahkaan, joka palmua koskettaa. Koska Wowo Onini ei pystynyt seisomaan näyttääkseen pituutensa mutta todella tahtoi osoittaa olevansa pidempi kuin palmu, hän kietoutui palmun rungon ympärille alhaalta ylös asti ja jäi kiinni piikkeihin. Niin Anansi vei Wowo Oninin Nyamelle.

                                               man                  

Seuraavaksi Anansi päätti saada Mmotia- kääpiön, jolla on taikavoimia. Anansi teki ihmisen näköisen patsaan, sellaisen joka näytti kääpiön ystävältä. Hän valeli patsaan tahmealla liimalla, joten jos patsasta sattuisi koskettamaan, siihen jäisi varmasti kiinni. Anansi asetti patsaan paikkaan, missä Mmotia oli leikkinyt ja laittoi vielä patsaan viereen keitettyä jamssia, joka oli Mmotian suurta herkkua, kuten myös banaani. Kun Mmotia sitten tuli, hän meni ja söi ruoat sillä hän luuli ihmisystävänsä antaneen ne hänelle. Syötyään Mmotia halusi kiittää ystäväänsä kädestä pitäen, mutta hänen oikea kätensä jäikin kiinni patsaaseen. Niinpä kääpiö yritti toisella kädellään auttaa oikeaa kättään irti, mutta vasenkin käsi jäi patsaaseen kiinni. Kääpiölle ei jäänyt muita vaihtoehtoja kuin yrittää potkaista itsensä irti, mutta tietenkin myös hänen molemmat jalkansa juuttuivat liimaan. Piilossa ollut Anansi tuli, ja vei Mmotian Nana Nyamelle.

                                                bee

Jälleen kerran Anansin piti käyttää viisauttaan ja keksiä, miten saada Mmoboro- mehiläisperhe ansaan. Mmoboron pesä oli rakennettu banaanipuun oksan alle. Siellä Anansi otti esiin kontuan, suuren puisen vesipullon, ja täytti sen vedellä. Hän kaatoi siitä vettä päällensä samalla, kun kiipesi ylös mehiläisperheen pesälle. Hän ravisti päätään ja kertoi mehiläisille että koska ulkona sataa vettä, hän antaa mehiläisille mahdollisuuden piiloutua pulloon, joka oli pimeä sisältä. Niin yksi kerrallaan mehiläiset menivät pulloon tietämättä, että pullon pohjalla oli vettä. Sitten Anansi vain sulki pullon suun ja vei sen Nyamelle.

                                          

                                                  sibo

Viimein oli jäljellä enää “Agya Osebo” isä tiikeri. Oseboa varten Anansi kaivoi kuopan lähelle Osebon luolaa ja peitti kuopan suun.

Eipä aikaakaan, kun Osebo tippui syvään kuoppaan. Anansi sanoi tiikerille: ”Minä autan sinut pois kuopasta heittämällä sinulle verkkoni. Astut vain verkon sisään, jolloin verkostani tulee pussi, ja minä vedän sinut ylös”. Koska tiikeri tarvitsi apua, hän teki kuten Anansi sanoi. Niinpä Kweku Anansi, varsinainen jekuttaja, vei myös Osebon Nana Nyamelle!

Siitä ajasta alkaen Anansista tuli maailman tarinoiden herra.

Kweku Anansi, keskiviikon hämähäkki, joka on lähtöisin Ghanasta Ashanti- heimosta, levisi Ashantista Akaan heimoihin ja kaikkialle Ghanaan, Ghanasta Länsi-Afrikan maihin ja edelleen Yhdysvaltoihin ja Etelä-Amerikan maihin, mm. Jamaikaan, Trinidad ja Tobagoon, Haitiin, Seychelleille ja moniin muihin maihin!!!

ANANSI- TARINOIDEN MERKITYS YHTEISÖLLE

a) opettavat kärsimykseen / ahdinkoon johtavasta ahneudesta

b) opettavat olemaan rehellisiä

c) opettavat pysymään erossa valheista ja huonoista jekuista

d) rohkaisevat yhtenäisyyteen ihmisten kesken, erityisesti kun ne kerrotaan draaman muodossa

e) toiminnan ja leikin yhteydessä ne luovat rauhaa ja rakkautta lasten ja ihmisten kesken

f) antavat tietoa muista ihmisistä l. monikulttuurisuus

g) antavat paljon tietoa luonnosta: eläimistä, puista, hedelmistä, joistain ruoista ja monista paikallisista esineistä ja niiden käytöstä

h) kehittävät mielikuvitusta ja ajattelua

i) Anansi tarinoiden merkitys on auttanut ympäristöä paljon, mutta Anansin varsinainen työ l. verkkojen luominen, on maailmassa hallitseva metodi monissa kehittelyissä / kehityksissä ja keksinnöissä

”ANANSI NTINTAN” / HÄMÄHÄKIN VERKKO –

(josta luonto ja olennot ovat riippuvaisia)

Maailmanlaajuiset kommunikaatiomuodot ja verkkosivut keksittiin Tohtori Anansi- hämähäkin luomuksista!!!

Minkä tahansa yhteysjärjestelmien kehittelyn pohjalla on hämähäkin verkko. Se yhdistää mitkä tahansa osat ja asiat yhteen lähellä ja kaukana. Kankaiden ja vaatteiden tekemisen ideat on saatu niin ollen myös hämähäkin verkosta. Ashantien Kente-tekstiilien keksimisen pohjana on Kweku Anansin verkko.

Katsottaessa maailman karttaa tai maapalloa, symboli on hämähäkin verkko. Verkko näkyy mm. YK:n rauhan symbolissa ja monissa organisaatioiden ja yritysten symboleissa.

Kweku Anansi, joka on lähtöisin Ghanan Ashantista, on viisain luotu eläin. Sen vuoksi Ashantit uskoivat sen isän olevan jumala, kaiken luoja ”Nyame a obo adie”, ja äidin olevan torstaina syntynyt Maa, ”Asaase Yaa”. Tarinoissaan Anansi käyttää viisauttaan negatiivisella tavalla mutta oikeassa elämässä se työskentelee kaiket päivät ja yöt vuoden ympäri, ja ihmiskunta on riippuvainen sen työstä jatkaakseen Nana-Nyamen kaikkea luomaa.

ÄLÄ KULJE NÄIDEN VALLOITTAVIEN MONIKULTTUURISTEN DRAAMA TYÖPAJOJEN OHI PÄIVÄKODISSASI / KOULUSSASI / ORGANISAATIOSSASI / SEURASSASI !!!

PEACE!!!!

Viimeksi päivitetty 21.04.2014 13:43
 

Add comment


Security code
Refresh